„Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego
na pozór niewielkiego działania,
zależy od każdego z nas...”

Florian Plit

poniedziałek, 14 maja 2012

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

22 maja przypada -  OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT. W kilku słowach przybliżamy ideę tego dnia. Wszelkie informacje zaczerpnięte zostały ze strony internetowej Klubu GAJA. Zapoznajmy się z najważniejszymi informacjami. Pamiętając o tym, jak urocze i oddane są zwierzęta, inspirując się ich naturą i wyglądem, znając ich cechy... 
... stwórzmy FANTASTYCZNE ZWIERZAKI - ZWIERZAKI DZIWAKI...
Tradycyjnie zapraszam do wykonywania prac z wszelkiego rodzaju opakowań.

Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja na pamiątkę przyjęcia przez polski Sejm Ustawy o ochronie zwierząt.
Przyjęcie ustawy poprzedziła największa w Polsce kampania na rzecz praw zwierząt.

Już pierwszy artykuł ustawy wyjaśnia, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zobowiązuje także organy administracji publicznej do podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt i współdziałanie w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami.
Co drugi Polak ma w domu jakieś zwierzę. Charakterystyczny skok liczby zwierząt przyjmowanych do schronisk latem i w okresie przedświątecznych porządków świadczy o tym, że nie są traktowane poważnie i odpowiedzialnie.  Wybory konsumentów, korzystających z produktów pochodzenia zwierzęcego, wskazują na to, że zapewnieniem dobrostanu zwierząt hodowlanych interesują się bardzo pobieżnie lub wcale.
Ustawa o ochronie zwierząt jest narzędziem kontroli, ale także edukacji obywatelskiej. Co roku Klub Gaja podejmuje się udzielenia porad i podjęcia kilkuset interwencji związanych z jej zapisami.

Od stycznia tego roku obowiązuje znowelizowana Ustawa o ochronie zwierząt. Istotne zmiany to wydłużenie kary za znęcanie się nad zwierzętami do 2 lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (poprzednio był to rok); za znęcanie się nad zwierzęciem sąd może odebrać prawo do posiadania zwierząt na okres od roku do 10 lat; karze podlega wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu oraz transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody uniemożliwiającej oddychanie.  Znowelizowana ustawa zabrania także trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Na osobę, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, nakłada obowiązek powiadomienia o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję (myśliwi nie mogą odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych).


... czekamy z niecierpliwością na Wasze prace. 
Życzymy pomysłów i wspaniałych efektów Waszej pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz